![](https://static.wixstatic.com/media/c34c1b_e051933a5e2f4006a68cb509394b5be3~mv2.jpg/v1/fill/w_338,h_299,al_c,q_80,enc_auto/c34c1b_e051933a5e2f4006a68cb509394b5be3~mv2.jpg)
W związku z przypadającą w tym roku 25 rocznicą śmierci Józefa Jana Cegły,
dnia 17 czerwca 2023, godz. 16.00, w Domu Trzeźwości, w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 24 odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone Jego pamięci.
Józef Jan jak mało kto odegrał istotną rolę w rozwoju, a także przeobrażeniu Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce. Ci, co go znali nie mają żadnych wątpliwości, że swoją służbą przyczynił się do jej rozkwitu. Brał aktywny udział w przygotowaniach do pierwszego Zjazdu AA, który odbył się w 1984 roku w Poznaniu.
Pisał dużo i dużo jeździł po kraju. Otwierał drzwi tam, gdzie dotychczas alkoholików uważano za ludzi niegodnych i straconych. W 1988 roku na III Zjeździe AA (przemianowanym na Kongres) został wybrany powiernikiem i objął służbę rzecznika. Dzięki jego zaangażowaniu powstały pozycje: „Jestem alkoholikiem” i „Sami o sobie” oraz „Mała książeczka AA”.
Książka „Rozmowy ze sobą” przez wiele lat była inspiracją do pochylania, się na mityngach nad tematami egzystencjonalnym. Napisał ją po pierwszym zawale, kiedy już zdawał sobie dobrze sprawę z kruchości ludzkiego życia. Przedstawił w niej swój ideowy moralny testament w formie dwudziestu czterech listów do przyjaciela. Zawarł w nich refleksje nad życiem, które pretenduje do miana życia godziwego.”
„Józef Jan organizator - od tej strony znała go wtedy cała aowska Polska. Ale my w Sterze znaliśmy jeszcze... „Głosiciela” ducha AA i wrażliwego przyjaciela… Redagował pierwsze polskie tłumaczenie „Refleksji AA na każdy dzień”.
„…Tekst… „Bóg przemawia do Anonimowych Alkoholików” uświadamia mi dwie prawdy. Po pierwsze, że ta choroba może dotknąć wszystkich. Bez względu na status społeczny, wykształcenie, powołanie i inne dary. I prawda druga: ja Józef Jan - alkoholik i tysiące moich przyjaciół z AA potrafimy robić najlepiej jedną jedynie rzecz - nieść posłanie nadziei innym alkoholikom, którzy wciąż jeszcze cierpią. To umiem robić. I to robić - dziękując – powinienem”.
„Nader krytyczna ocena świata polityki skierowała jego uwagę w stronę społeczeństwa obywatelskiego. Zapewne dlatego przyjął propozycję objęcia stanowiska prezesa nowopowstałego Stowarzyszenia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego… aż do chwili swojej śmierci poświęcał Stowarzyszeniu całą, życiową energię…
„Pod koniec lipca 1998 roku…, Józef Jan Cegła udaje się do szpitala…, zabrał z sobą tylko „Dramaty” Czechowa i Pismo Święte. Okazało się wkrótce, że były to lektury, które towarzyszyły mu w ostatnich dniach życia… Zostawił też wiele publikacji, których treści do dzisiaj zaskakują swoja aktualnością Jest wśród nich, wydana w 1991 roku, niewielka rozmiarami książka zatytułowana „Żyj i daj żyć innym”.
Wielu z nas z pewnością znało go osobiście. Wielu słyszało o Nim.
Przyjaciele Józefa Jana Cegły
Comments